Гідрокліматичний батіг: як зміна клімату спричиняє масштабні пожежі та повені

25.01.2025   16:03    14


Серія різких переходів від надзвичайної посухи до сильних дощів допомогла розпалити жахливі зимові пожежі, які зараз знищують частини Лос-Анджелеса та навколишніх природних територій.

Новий огляд понад 200 наукових статей показує, що «гідрокліматичний батіг» став значно частішим, ймовірно, через підвищену здатність атмосфери поглинати і утримувати вологу. І оскільки наш клімат швидко наближається до 3 градусів Цельсія потепління, ці коливання, що викликають повені та пожежі, будуть відбуватися вдвічі частіше.

У зловісному збігу обставин, дослідники зазначають поточну катастрофу в Каліфорнії як своєчасний приклад їх нещодавно опублікованих висновків.

«У нашій публікації ми наводимо приклад переходу від аномально вологих до аномально сухих умов в Каліфорнії як реальні наслідки гідрокліматичного батога», — сказав кліматолог Деніел Суейн з Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі під час онлайн-звернення.

«І наслідки з точки зору лісових пожеж дивно і настільки жахливо схожі на те, що відбувалося цього тижня».

Тепліша атмосфера збільшує її здатність поглинати, утримувати та випускати воду, пояснюють дослідники. Дослідження ще з початку 19 століття вказують, що ця здатність збільшується на 7 відсотків на кожен градус потепління.

Збільшення утримання води означає, що навіть якщо загальна кількість опадів в певному місці не змінюється, екосистема стає більш сухою. Дощі, в свою чергу, сприяють бурхливому зростанню рослинності, яка згодом висихає, створюючи ідеальні умови для все більш інтенсивних лісових пожеж.

«Цей батіг в Каліфорнії подвоїв ризик виникнення пожеж», — пояснює Суейн. «По-перше, це значно збільшило зростання легкозаймистих трав і чагарників перед сезоном пожеж, а потім висушило їх до надзвичайно високих рівнів із сухістю та теплом, що настали».

Для того, щоб створити пекло від пожеж, достатньо іскри — і природа надає їх все частіше. Зростання частоти блискавок є ще однією наслідковою ознакою кліматичної катастрофи, і очікується, що кількість ударів блискавки зросте на 12 відсотків за кожен підвищений градус середньої глобальної температури.

Саме це спричинило багато з пожеж під час чорного літа в Австралії в 2019 році, ще один приклад у роботі Суейна та його колег.

Ще однією проблемою є зміщення термінів сухих і вологих періодів у межах цього смертельного циклу, що посилило небезпечні умови в Лос-Анджелесі.

«Зміни клімату збільшують перекриття між екстремальними сухими умовами рослинності пізніше в сезоні та виникненням цих вітрових подій», — говорить Суейн. «Це, зрештою, є ключовим зв’язком зміни клімату з лісовими пожежами в Південній Каліфорнії».

Батіг також може спричиняти хаос і в іншому напрямку, зазначають дослідники, наводячи приклад смертельних змін сухо-вологих умов в Східній Африці в 2023 році. Після багаторічної посухи, яка знизила здатність ґрунту вбирати воду, тропічні зливи під час сезону збору врожаю спричинили масові повені в Сомалі, Ефіопії та Кенії.

Ці зливи забрали сотні життів, знищили тисячі гектарів врожаю та перемістили 2 мільйони осіб.

Використовуючи погодні записи, Суейн і його колеги з’ясували, що частота гідрокліматичних батогів збільшилася з 31 відсотка до 66 відсотків з 1950-х років і продовжує зростати експоненціально.

«Гідрокліматична волатильність передбачається ще більше зростати за масштабом і поширюватися в інші регіони внаслідок антропогенної зміни клімату», — попереджають вчені.

Єдиний спосіб уповільнити цей процес — це зробити те, що вчені просять лідерів уже десятиліттями: знизити викиди від викопних видів палива. Ціна на відмову від цього — вбиває людей і диких тварин по всьому світу. Наслідки тепер яскраво зафіксовані в згорілих руїнах одного з найбільш знакових міст західної цивілізації.


nnews.com.ua