Відмінний психолог та посередник: В Politico розповіли про “загадку” Єрмака

28.05.2025   21:46    39

Голову Офісу Зеленського звинувачують у тому, що він безжально керує політикою.

Андрій Єрмак, керівник Офісу президента України, ідучи слідом за Зеленським, став другою за впливом особою в Україні — а можливо, й рівною йому. І в найближчі місяці його вплив лише зростатиме. Сьогодні він очолює українську дипломатію та намагається знайти способи втримати прихильників Трампа, чутливих до критики, зазначає Джеймі Деттмер, оглядач POLITICO.

На переговорах у Стамбулі 16 травня Єрмак відігравав провідну роль, ведучи діалоги з союзниками, але уникаючи прямих контактів із росіянами. Росія направила лише делегацію низького рівня, однак 53-річний радник Зеленського координував позиції з США, Великою Британією, Францією та Німеччиною, наполягаючи, що безумовне припинення вогню має бути пріоритетом.

Питання, що постає тепер, коли він виходить на перший план: у чому його стратегія? Подорожуючи столицями Заходу, щоб просувати позицію України, дехто з критиків припускає, що він користується моментом, аби зміцнити свою репутацію на майбутнє. Це він категорично заперечує.

“Я прийшов у політику разом із Володимиром Зеленським. І піду разом із ним. Моє завдання — допомагати йому виконувати обов’язки президента України. Для мене це не про посади чи політичну кар’єру”, — сказав він POLITICO.

Наразі Єрмак — це надійна права рука Зеленського, а не його наступник. І навіть запеклі опоненти визнають, що цей твердий у переговорах колишній юрист добре підходить на роль посередника України у спілкуванні з прагматичним оточенням Трампа.

Справжній Єрмак

Хто він насправді? Єрмака звинувачували у всьому — від шпигунства на користь Росії (звинувачення, пов’язані з давніми питаннями про те, чи був його батько офіцером російської розвідки) до ролі “небезпечного Распутіна”, який ніби має магічний вплив на Зеленського. Однак, на думку оглядача, порівняння з Распутіним — недоречне. Єрмак, хоч і має хорошу фізичну статуру, як і Распутін, але він є жорстким прагматиком, а не розпусним містиком.

Навичка, якою Єрмак, ймовірно, дійсно схожий на цілителя, що зачарував імператорську родину останнього російського царя Миколи ІІ, — це вміння тонко читати людську психологію.

Саме на це звернули увагу півдесятка колишніх українських міністрів і радників, із якими POLITICO поговорило про Єрмака. За винятком одного, усі вони погодилися говорити лише на умовах анонімності — через страх викликати невдоволення у правої руки Зеленського. 

“Єрмак — блискучий психолог. Він вміє читати думки Зеленського і передбачати, чого той хоче. Він ретельно пропонує Зеленському готові рішення, бо той не любить занурюватися в деталі, і не приносить йому проблем”, — сказав колишній міністр, який конфліктував з Єрмаком і якого поступово витісняли, поки він не був змушений піти у відставку через погрози. 

Українські коментатори часто описують Єрмака як “продюсера” у правлячому дуеті, де колишній телевізійний комік Зеленський виконує роль “зірки на сцені”.

“Сходження зірки”

Коли Єрмака призначили радником невдовзі після виборів 2019 року, ключові фігури в оточенні Зеленського майже нічого про нього не знали.

“Єрмак “прилип” до Зеленського від самого моменту, як приїхав на Банкову. Вони завжди були разом у підземному спортзалі — саме там вони по-справжньому зблизилися”, — сказала Юлія Мендель, українська журналістка, яка була прессекретарем Зеленського з 2019 по 2021 рік. 

Невдовзі Єрмак випередив Андрія Богдана, першого керівника Офісу Зеленського та колишнього особистого адвоката Ігоря Коломойського, організувавши перший великий обмін полоненими з росіянами у вересні 2019 року. Рейтинг Єрмака швидко зростав після того, як він вийшов з літака в київському аеропорту Бориспіль разом із звільненими українськими моряками, яких утримувала Росія.

За п’ять місяців його призначили керівником Офісу президента, і він поступово накопичував все більшу владу, розчищаючи шлях у Кабінеті Міністрів та самому Офісі президента.

За словами Мендель, деякі деталі біографії Єрмака замовчуються. Після закінчення університету у неспокійні 1990-ті роки він брався за будь-яку роботу — зокрема, працював у відомому нічному клубі-дискотеці в Києві, першому такого роду після розпаду комунізму. Цей клуб відвідували як бандити, так і впливові проросійські політики. Пізніше він виконував роль посередника для люксового магазину одягу Sanahunt, допомагаючи імпортувати ексклюзивні речі з колекцій у провідних будинках моди у Франції та Італії для олігархів та політиків.

“Ця роль була надзвичайно важливою для формування мережі контактів Єрмака”, — зазначила Мендель.

Вміння тонко відчувати владу та використовувати можливості допомогли Єрмаку досягти успіху, попри не надто вражаючий початок кар’єри. На Банковій, за словами колишніх міністрів, він у своїй стихії.

Центр впливу

Єрмак швидко розширив свою роль і оточив себе людьми, зокрема групою позаштатних радників, вірних саме йому. Деякі з них фігурували у корупційних справах, що були передчасно закриті за наказом Олега Татарова — ключового заступника в Офісі президента, підпорядкованого Єрмаку. Татаров, який був звільнений після Майдану, знову з’явився на Банковій у 2022 році.

Лише небагато високопосадовців змогли утримати свої позиції, попри те, що Єрмак хотів їх звільнення. Одним із рідкісних винятків став Кирило Буданов — глава військової розвідки України, якому, за словами джерел на Банковій, вдалося зберегти незалежний доступ до Зеленського, що викликає роздратування у Єрмака.

“Попри всю критику, Єрмак домігся для України значних успіхів під час війни. Йому, серед іншого, приписують ключову роль у переконанні союзників запровадити санкції проти Росії. Прихильники Зеленського кажуть, що під час війни немає іншого вибору, як централізувати владу для оперативного ухвалення рішень”, — стверджує оглядач.

Водночас один колишній міністр не сумнівається, що Андрій Єрмак, обов’язково замислюється про майбутнє після Зеленського.

“У нього винятково амбітні прагнення, і єдине, чого він по-справжньому хоче — це визнання. Андрій може бути чарівним, але ним керує надмірне бажання, щоб його велич визнали. Він скаже, що для нього публічне визнання — ніщо, що він дбає лише про країну і що навіть якщо його ім’я зникне, це не матиме значення. Але це все — брехня. Він страждає, якщо його відсувають убік, і його ім’я має бути на всьому”, — сказав колишній міністр.

Руслан Бортник, політолог і директор Українського інституту політики сумнівається, що Єрмак зможе колись замінити Зеленського.

“У Єрмака немає політичного майбутнього без Зеленського. Він непопулярний і не має реальної підтримки серед еліт. Він тимчасова фігура”, — сказав він.

Сам Єрмак заперечує усі звинувачення в монополізації влади, а також свої президентські амбіції.


arguments.kyiv.ua