Однією з головних підстав для підтримки теорії Великого вибуху довгий час вважалося так зване “післясвітіння” — слабке космічне мікрохвильове випромінювання (CMB), що, як вважалося, залишилося від самого початку нашого Всесвіту. Однак нове міжнародне дослідження ставить під сумнів це твердження.
Науковці з Нанкінського університету в Китаї та Університету Бонна в Німеччині провели розрахунки, які свідчать: ми могли суттєво переоцінити силу цього космічного фону — або ж він взагалі має зовсім інше походження. Згідно з їхніми моделями, частина або навіть усе це випромінювання може надходити не з моменту Великого вибуху, а від ранніх еліптичних галактик (ETGs), які сформувались значно раніше, ніж передбачала традиційна модель.
«Наші результати — виклик стандартній моделі космології. Імовірно, історію Всесвіту доведеться переписати, щонайменше частково», — зазначив фізик Павел Крупа з Університету Бонна.
Вчені пояснюють: якщо ETG-галактики справді з’явились значно раніше, ніж передбачалося, то саме їхнє випромінювання могло вплинути на ті сигнали, які ми сприймаємо як реліктове — залишок Великого вибуху. За оцінками дослідників, від 1,4% до навіть 100% CMB може бути пояснено новими моделями.
Наразі це лише початкове дослідження, тому говорити про крах традиційної космології зарано. Водночас, воно змушує наукову спільноту переосмислити деякі фундаментальні уявлення про походження Всесвіту.