Чи можна змінити свій біологічний вік – відповідають вчені

26.12.2024   16:53    7

Дослідники Королівського коледжу в Лондоні виявили, що годинник старіння на основі штучного інтелекту, який аналізує дані про метаболіти крові, дозволяє прогнозувати стан здоров’я та тривалість життя, а також демонструє зв’язок між прискореним старінням і ризиками для здоров’я.

@ollyy

Дослідження, проведене Інститутом психіатрії, психології та неврології (IoPPN), базувалося на даних 225 000 учасників британського Біобанку віком від 40 до 69 років. Алгоритми машинного навчання, зокрема кубістична регресія, показали найвищу ефективність у створенні «метаболомічного годинника» (MileAge), який визначає біологічний вік людини на основі метаболітів крові. Відхилення між біологічним і хронологічним віком (дельта MileAge) відображає темп старіння: прискорене старіння асоціюється з гіршим станом здоров’я, тоді як уповільнене — лише частково корелює з хорошим здоров’ям.

Ключові висновки, опубліковані в Science Advances, підкреслюють, що люди з прискореним старінням частіше мають хронічні захворювання, коротші теломери (маркери клітинного старіння) і вищий ризик смертності. Натомість уповільнене старіння вказує на потенційну можливість змінювати біологічний вік шляхом корекції способу життя чи медичних втручань. Універсальність та аналітична точність цих годинників дозволяють визначати ранні ознаки погіршення здоров’я і створювати профілактичні стратегії.

За словами доктора Джуліана Мутца, провідного автора дослідження, метаболомічні годинники

«можуть стати потужним інструментом для біомедичних досліджень і допомогти розробляти рекомендації для підтримки здорового старіння».

Професорка Кетрін Льюїс, старший автор дослідження, зазначила, що такі інструменти сприяють формуванню «точних підходів до прогнозування здоров’я» за допомогою великих даних і машинного навчання.

Таким чином, дослідження підкреслює значний потенціал метаболомічних годинників у сфері охорони здоров’я. Вони не лише дозволяють оцінити біологічний вік, а й допомагають краще розуміти вплив старіння на здоров’я, забезпечуючи наукові основи для індивідуального підходу до збереження тривалості й якості життя.


cikavosti.com