NASA зафіксувала найпотужніше вулканічне виверження на Іо

Вчора,   16:14    2

Нові зображення, отримані зондами NASA Juno, підтверджують, що Іо є найвулканічнішим світом у Сонячній системі, маючи понад 400 активних вулканів.

Juno неодноразово пролітав повз Іо, і знімки з останнього прольоту показали величезну гарячу точку біля південного полюса цього супутника.

Спочатку Juno було запущено для дослідження Юпітера, але після завершення основної місії NASA продовжила її, і тепер зонд виконує обльоти трьох галілеєвих супутників: Ганімеда, Європи та Іо. Ми вже повідомляли про прольоти Juno повз Іо раніше.

NASA зафіксувало «найінтенсивніше вулканічне виверження» на супутнику Юпітера Іо

NASA зафіксувала найпотужніше вулканічне виверження на Іо
Величезна гаряча точка, більша за озеро Верхнє в Північній Америці, видно трохи праворуч від південного полюса Іо на зображенні, зробленому інфрачервоним приладом JIRAM на борту Juno 27 грудня 2024 року під час прольоту повз супутник. (NASA/JPL-Caltech/SwRI/ASI/INAF/JIRAM)

Під час останнього прольоту Juno зафіксував вулканічну гарячу точку на південному полюсі Іо, яка перевищує за розмірами озеро Верхнє. Зображення було отримано за допомогою інструменту JIRAM (Jovian Infrared Auroral Mapper).

За даними NASA, енергія виверження у цій точці у шість разів перевищує вироблення всіх електростанцій Землі, а її випромінювання становить понад 80 трильйонів ват.

«Дані підтверджують, що це найінтенсивніше вулканічне виверження, яке коли-небудь спостерігалося на Іо».
— Алессандро Мура, співавтор місії Juno, Національний інститут астрофізики в Римі

Безпрецедентне відкриття

«Під час розширеної місії Juno здійснив два дуже близькі прольоти повз Іо», — розповів головний дослідник місії Скотт Болтон зі Southwest Research Institute у Сан-Антоніо.

«І хоча кожен проліт надав дані, що перевершили наші очікування, дані з останнього, більш віддаленого прольоту, просто вразили нас. Це найпотужніше вулканічне явище, коли-небудь зафіксоване на найвулканічнішому світі нашої Сонячної системи – і це справді вражає».

Чому Іо такий вулканічний?

Іо має вулканічну активність через приливний нагрів. Це найближчий до Юпітера галілеєвий супутник, який за розмірами приблизно дорівнює Місяцю.

Однак він обертається по витягнутій орбіті навколо Юпітера – планети, яка у 300 разів масивніша за Землю. Гравітація Юпітера буквально розтягує та стискає Іо, змушуючи його змінювати форму. Це створює інтенсивний внутрішній нагрів. Крім того, інші галілеєві супутники також впливають на Іо, посилюючи ефект.

Це нагрівання плавить внутрішні породи супутника, перетворюючи їх на магму. У результаті Іо вкритий постійними вулканічними виверженнями, а його поверхня пофарбована попелом і сірчаними відкладеннями.

Juno продовжує дослідження

Протягом розширеної місії Juno здійснює проліт повз Іо через кожну другу орбіту навколо Юпітера. Це дозволяє відстежувати зміни на поверхні супутника.

Під час попереднього прольоту 3 лютого 2024 року Juno наблизився до Іо на відстань 1500 км. Проте під час останнього прольоту апарат був значно далі – приблизно за 74 400 км від супутника, і його інструмент JIRAM був спрямований на південний полюс.

«JIRAM зафіксував подію з екстремальною інфрачервоною яскравістю – масивну гарячу точку – у південній півкулі Іо, настільки потужну, що вона насичувала наш детектор», – пояснив Алессандро Мура.

Найбільша гаряча точка на Іо

Ця аномалія значно перевершує за розмірами попереднього рекордсмена – вулканічне озеро Локі Патера, виявлене у 2015 році.

Локі Патера має діаметр 202 км та площу 20 000 кв. км. Однак нова гаряча точка на південному полюсі Іо охоплює 100 000 кв. км – це в п’ять разів більше.

Juno також зробив фотографії цієї області за допомогою камери JunoCam. Попри зернистість знімків через велику відстань, вони демонструють видимі зміни кольору поверхні, що підтверджує інтенсивну вулканічну активність.

Майбутні спостереження

Juno знову пролетить повз Іо 3 березня. Він ще раз дослідить гарячу точку та перевірить, чи відбулися додаткові зміни на поверхні.

Такі потужні виверження можуть залишати довготривалі сліди, включаючи пірокластичні відкладення, лавові потоки та сірчані плями. Ймовірно, що астрономи на Землі також зможуть спостерігати ці сліди.


nnews.com.ua