
Новий аналіз сотень тисяч супутникових знімків показав: темні смуги на схилах Марса — не сліди рідкої води, як вважалося раніше, а ефект пилу й вітру.
Темні смуги, що з’являються та зникають на схилах Марса — від кратерів до вулканічних плато — десятиліттями вважалися можливим доказом наявності рідкої води на планеті. Однак нове масштабне дослідження, опубліковане в Nature Communications, спростувало цю гіпотезу. пише Reuters та IFL Science.
«Наш аналіз показує: немає ознак того, що ці смуги пов’язані з водою», – каже Адомас Валантінас, планетолог з Університету Брауна.
Дослідники проаналізували понад 87 000 супутникових знімків, ідентифікувавши близько пів мільйона таких смуг — хоча реальна кількість, за оцінками, може сягати двох мільйонів. Попри зовнішню схожість на сліди рідких потоків, ці утворення — не більше, ніж марево пилу, що переміщується під впливом вітру.
«Маючи глобальну карту, ми змогли порівняти її з іншими даними: температурою, вологістю, швидкістю вітру, наявністю зсувів, гідратації поверхні» — пояснює Валентин Біккель, ще один автор дослідження.
«Якби смуги утворювались через солону воду, це були б потенційно населені мікроніші. Але наразі ми не бачимо жодного зв’язку з вологістю, температурою чи сонячною орієнтацією» — додає Валантінас.
Тепер науковці знають, де не варто шукати воду, а отже — і сліди життя.
«Це велика перевага нашого підходу: ми можемо спростувати деякі гіпотези ще до польоту місій» — підсумовує Валантінас.
NASA планує висадку на Місяць, а потім — місію на Марс