Вчені довели, що загадковий організм Prototaxites не має сучасних аналогів

30.03.2025   17:30    4


Відкриті понад 165 років тому гігантські скам’янілі структури Prototaxites довгий час залишалися загадкою для науковців. Нове дослідження британських вчених, яке ще очікує рецензування, пропонує сенсаційне пояснення: цей організм не належить до жодної відомої групи живих істот і є частиною абсолютно вимерлої гілки еволюційного дерева.

Приблизно 400 мільйонів років тому, в пізньому силурійському періоді, ландшафт нашої планети виглядав інакше: серед примітивних рослин височіли 8-метрові гігантські стовпи Prototaxites. Вчені спочатку припускали, що це могли бути водорості або давні хвойні дерева, але згодом виникла гіпотеза про їхню грибну природу. Дослідження 2017 року навіть підтвердило подібність їхніх структур до сучасних сумчастих грибів.

Проте останній аналіз трьох зразків Prototaxites taiti, проведений науковцями Единбурзького університету, спростував цю теорію. Вивчивши мікроскопічну анатомію та хімічний склад трубчастих структур, дослідники виключили всі можливі варіанти: це не гриби, не водорості, не лишайники й навіть не тварини.

“Ми не змогли віднести Prototaxites до жодної з існуючих груп організмів, що підкреслює його унікальність”, – стверджують науковці. Вони дійшли висновку, що цей організм належав до раніше невідомої, повністю вимерлої групи еукаріотів.

Що сталося з цими істотами, залишається загадкою. Майбутні дослідження можуть пролити світло на їхню справжню природу або ж залишити Prototaxites однією з найбільших таємниць еволюції.

З цим дослідженням можна ознайомитися на сервері попереднього рецензування bioRxiv.


nnews.com.ua