Єгипетсько-американська археологічна експедиція виявила верхню частину монументальної статуї фараона Рамзеса II, втрачену майже століття тому, що дозволить нарешті возз’єднати величний артефакт, нижня половина якого була знайдена німецькими археологами ще в 1930 році.

Колосальна статуя, висота якої, за оцінками, сягала близько 7 метрів, була виявлена в регіоні, відомому в давнину як Хемну, а пізніше – як Hermopolis Magna. Знахідка верхньої частини монумента, що збереглася в чудовому стані, стала справжньою археологічною сенсацією. Ця місцевість, розташована приблизно за 240 кілометрів на південь від Каїра в губернаторстві Мінья, біля сучасного міста Ель-Ашмунейн, була колись столицею провінції Старого царства Єгипту.
Початкове відкриття було зроблене німецьким археологом Гюнтером Редером, який у 1930 році виявив лише нижню частину статуї. Незважаючи на значущість знахідки, верхня половина монумента залишалася втраченою протягом 96 років, поки її не виявила спільна єгипетсько-американська експедиція у січні 2024 року.
Знайдена верхня частина має висоту близько 3,8 метра та зображує Рамзеса II у традиційному головному уборі з королівською коброю. Збереження статуї виявилося напрочуд хорошим, що стало приємним сюрпризом для дослідників.
Дивовижне збереження та несподівані знахідки
Виявлення верхньої частини статуї було пов’язане з певним ризиком через близькість розкопок до ріки Ніл. Івона Трнка-Амрейн, доцентка класичних наук в Університеті Колорадо в Боулдері та співкерівниця експедиції, пояснює складність ситуації: “Одна з проблем Гермополісу полягає в тому, що він знаходиться близько до Нілу. Після будівництва Асуанської низької дамби рівень ґрунтових вод став величезною проблемою”.
Археологи побоювались, що камінь міг зазнати значної деградації через вологість. “Не було жодних гарантій, що з каменем буде все гаразд”, – зазначила Трнка-Амрейн. Іноді археологи знаходять пісковик, який практично перетворився на пісок, або деградований вапняк, що втратив свою структуру.
На щастя, побоювання виявилися марними, і верхня частина статуї відкрила дослідникам ще одну надзвичайну знахідку. На поверхні збереглися сліди синьо-жовтого пігменту, що може допомогти реконструювати первісний вигляд монумента. Подальший аналіз пігменту дозволить науковцям краще зрозуміти технологію створення таких масштабних статуй та їхнє культурне значення.
Виявлення верхньої частини статуї не було випадковим, хоча елемент несподіванки все ж був присутній. “Ми знали, що він може бути там, але ми не шукали його спеціально”, – пояснила Трнка-Амрейн. Спочатку археологи виявили статую, що лежала обличчям донизу, і лише подальші розкопки підтвердили її надзвичайну історичну цінність.
Возз’єднання історичного артефакту
Єгипетський співкерівник експедиції Басем Гехад уже подав офіційну пропозицію щодо возз’єднання двох частин статуї. Нижня половина, знайдена Редером, досі залишається на своєму місці в Ель-Ашмунейні. Американські та єгипетські дослідники висловлюють впевненість, що пропозиція буде схвалена відповідними органами.
Возз’єднана статуя стане одним із найвидатніших монументів, присвячених Рамзесу II. Цей фараон, який правив Єгиптом у XIII столітті до нашої ери, вважається одним із найвидатніших правителів за всю історію 31 династії Стародавнього Єгипту. Його тривале правління, військові успіхи та масштабне будівництво зробили його символом могутності давньоєгипетської цивілізації.
Статуя була створена в період, коли регіон Хемну процвітав як важливий релігійний та адміністративний центр. Пізніше, під час римського панування, місто отримало назву Hermopolis Magna на честь бога Гермеса, якого римляни ототожнювали з єгипетським богом Тотом.
Околиці Ель-Ашмунейна все ще приховують численні скарби давньоєгипетської цивілізації. Нинішнє відкриття підтверджує потенціал регіону для майбутніх археологічних досліджень та можливість нових захоплюючих знахідок.