29 березня Місяць увійде в перигей — точку в його еліптичній орбіті, що наближає його найближче до Землі.
Це явище відоме як супермісяць, яке славиться тим, що виглядає на небі як більший, ніж зазвичай, світний диск, і представляє чудові можливості для астрофотографії.
Ось головне: супермісяць 29 березня буде під час нової фази Місяця, коли його темна сторона буде спрямована прямо на Землю. Він буде повністю темний і видимий лише в регіонах, де нічне небо не затьмарюється штучним світлом з поверхні Землі.
Незважаючи на те, що нові супермісяці зазвичай не потрапляють у новини, подія 29 березня особлива. В той самий день Північна півкуля побачить часткове сонячне затемнення, коли Місяць пройде перед Сонцем, частково приховуючи його диск.
Результатом цього буде рідко спостережуване сонце у вигляді півмісяця, що нагадує роги на небі. Таке затемнення зазвичай називають «роками диявола».
Супермісяці насправді досить поширені, оскільки це результат зміни відстані між Землею та Місяцем.
Середня відстань між цими двома тілами становить 384 400 км або 238 855 миль. Але орбіта Місяця навколо Землі не є круглою; вона овальна, що означає, що іноді Місяць знаходиться ближче (перигей), а іноді далі (апогей).
Середня відстань для перигею становить 363 396 км, а для апогею — 405 504 км.
Щорічно трапляється близько 12-13 перигеїв, але не кожен з них є супермісяцем. Хоча немає точної астрономічної дефініції терміну «супермісяць», його використовують для позначення повного або нового Місяця в перигеї.
Повний супермісяць завжди привертає увагу, і на це є причина. Хоча нові супермісяці трапляються частіше — у 2025 році їх буде п’ять порівняно з трьома повними — їх складно побачити, оскільки новий Місяць є темною фазою, коли його нічна сторона повернена до Землі, і все, що ми можемо побачити — це тінь на небі, якщо взагалі що-небудь побачимо.
Цього разу буде щось, що можна побачити 29 березня. Насправді відбудеться три події, і вони не зовсім одночасні. Пік нового Місяця відбудеться 29 березня о 10:58 UTC. Пік перигею, коли Місяць буде знаходитися на відстані 358 128 км від Землі, відбудеться 30 березня о 05:26 UTC.
Час найбільшого затемнення буде близько до нового Місяця, о 10:47:18 UTC. Тінь Місяця буде рухатися з північного заходу Африки через північно-східну частину США, схід Канади, Гренландію, частини Європи та Росії.
Якщо ви не в жодному з цих місць, ви можете дивитися це в прямому ефірі через трансляцію Королівських музеїв Грінвіча, вбудовану нижче.
Інші нові супермісяці 2025 року відбудуться 27 квітня, 27 травня та 25 червня. На жаль, сонячних затемнень на ці дати не буде, хоча часткове затемнення відбудеться 21 вересня, і його можна буде побачити в Новій Зеландії та Антарктиді.
Ми не побачимо повного супермісяця до 7 жовтня, коли урожайний супермісяць буде на відстані 361 458 км від Землі. Найближчий супермісяць 2025 року буде бобровий супермісяць 5 листопада на відстані 356 980 км. Нарешті, холодний супермісяць 4 грудня буде на відстані 357 219 км.
Позначте ці дати, якщо хочете побачити, як Місяць висітиме на небі, як блискуча, блискуча, добре нагодована павутина в зірковій мережі.
Між тим, сподіваємося, що ми відповіли на давнє питання: якщо супермісяць відбувається, і ніхто його не бачить, чи є це все ж таки супермісяцем? Можливо, ми всі в своїй власній таємниці супер.