Демократична Республіка Конго подала кримінальні позови до дочірніх підприємств Apple у Франції та Бельгії зі звинуваченням у використанні конфліктних мінералів у своєму ланцюжку поставок, повідомляє Reuters з посиланням на юристів, які представляють інтереси уряду країни.
Конго має великі родовища так званих конфліктних мінералів — олова, танталу та вольфраму, здобиччю яких на території ДРК та сусідніх держав займаються озброєні кримінальні угруповання, замішані у різних злочинах. Самі собою ці матеріали активно використовуються в комп’ютерах, смартфонах та іншій електроніці.
Apple стверджує, що не закуповує мінерали безпосередньо та перевіряє постачальників, а також фінансує організації, які займаються відстеженням постачання мінералів. У її звіті про конфліктні мінерали від 2023 року для Комісії з цінних паперів і бірж США (SEC) говориться, що жоден з плавильних або переробних заводів конфліктних мінералів або золота в її ланцюжку поставок не робив оплату і не приносив вигоду збройним угрупованням у Конго або сусідні країни.
Однак міжнародні юристи, які представляють інтереси Конго в суді, стверджують, що Apple використовує мінерали, отримані в результаті розграбування Конго, які були легалізовані через міжнародні ланцюжки поставок, що, за їхніми словами, робить фірму співучасником злочинів, які відбуваються в Конго.
У позовах, поданих у понеділок до прокуратури Парижа та у бельгійське слідче управління, Конго звинувачує місцеві дочірні компанії Apple France, Apple Retail France та Apple Retail Belgium у низці правопорушень, пов’язаних з використанням конфліктних мінералів, включаючи приховування військових злочинів та «відмивання» сумнівних корисних копалин, торгівля краденими товарами та застосування шахрайських комерційних методів для забезпечення чистоти ланцюжків постачання споживачам.
Позови, підготовлені юристами від імені міністра юстиції Конго, висувають звинувачення не лише проти місцевих дочірніх компаній, а й проти Apple загалом.
«Очевидно, що група Apple, Apple France та Apple Retail France чудово знають, що їх ланцюжок постачання корисних копалин заснований на системних правопорушеннях», — йдеться у поданому у Франції позові з посиланням на доповіді ООН та правозахисників про конфлікт у східному Конго.
У позовах відзначено роль у шахрайстві ITSCI, що фінансується металургійною промисловістю схеми моніторингу та сертифікації, покликаної допомогти компаніям проводити комплексну перевірку постачальників 3T корисних копалин, які експортуються з Конго, Руанди, Бурунді та Уганди.
Юристи Congo стверджують, що ITSCI була дискредитована, у тому числі «Ініціативою щодо відповідального використання корисних копалин» (RMI), членом якої є Apple, і що Apple, проте, продовжує використовувати ITSCI, щоб представити свій ланцюжок поставок як вільний від криміналу. RMI, членами якої є понад 500 компаній, оголосила в 2022 році про виключення ITSCI зі списку затверджених схем відстеження, продовживши в липні цього року припинення використання схеми принаймні до 2026 року.