Майже 4 000 років тому месопотамський чоловік на ім’я Нанні був настільки розчарований міддю, яку купив у торговця на ім’я Еа-Насір, що вирішив написати офіційну скаргу. Сьогодні ця глиняна табличка з бронзового віку є найдавнішою відомою клієнтською скаргою — і вона вражає своєю емоційністю.
Писемність і торгівля завжди були нерозривно пов’язані. Деякі з найдавніших зразків писемності, що збереглися, — це облікові записи та реєстри, записані давньомесопотамським клинописом.
Оскільки мідь була ключовим компонентом бронзи, бізнес навколо цього ресурсу часто викликав суперечки. Однак поскаржитися на неякісний товар у ті часи було не так просто. Без телефонної лінії підтримки чи штучного інтелекту для скарг, розлючений клієнт Нанні мусив вирізьбити свою претензію на глиняній табличці та відправити її Еа-Насіру за допомогою гінця.
Нанні не залишив жодного вільного місця на своїй табличці розміром 11,6 × 5 см. Його скарга була написана аккадською мовою та перекладена ассиріологом Адольфом Лео Оппенхаймом, який опублікував її у 1967 році в книзі Листи з Месопотамії.
“Ви поклали перед моїм посланцем злитки [міді], які були неякісні, і сказали: ‘Якщо хочеш, бери, якщо не хочеш – іди геть!’” — написав Нанні.
Очевидно, що він уже заплатив Еа-Насіру за певну кількість міді, і незабаром зрозумів, що це була не найкраща ідея.
Попри те, що Еа-Насір виявився жахливим торговцем, він, схоже, був старанним архіваріусом. Під час розкопок XX століття в місті Ур (сучасний Ірак) археологи виявили цю глиняну табличку серед багатьох інших, адресованих тому ж нещасливому бізнесменові.
Скарга Нанні була далеко не єдиною серед цих документів — Еа-Насір, схоже, розчарував не одного клієнта. Але саме вона стала найдавнішою і найбільш різкою.
“Я неодноразово відправляв посланців – шанованих людей – забрати мішок з моїми грошима (що були у вас на збереженні), але ви щоразу зневажливо відправляли їх назад з порожніми руками,” – продовжує Нанні.
“Чи є ще серед купців, що торгують з [Тільмуном], хтось, хто поводився б зі мною так само? Лише ви зневажаєте мого посланця!”
Купці Тільмуну привозили сотні кілограмів міді до Південної Месопотамії у III тисячолітті до н.е. Однак на той момент, коли Нанні писав свою скаргу (1750 р. до н.е.), якість міді з Тільмуну почала падати, а її витісняли конкуренти з Магану. Якщо Еа-Насір дійсно був нечесним торговцем, це могло бути пов’язано з тим, що його постачальники мали дедалі менше якісного товару.
“Ви зобов’язані повернути мені мої гроші у повному обсязі!” — завершує Нанні. “З цього моменту я не прийматиму жодної міді від вас, яка не буде якісною. Відтепер я особисто перевірятиму кожен злиток у своєму дворі.”
Чи повернув Нанні свої гроші, ми ніколи не дізнаємося, але останнє слово залишилося за ним.