У Танзанії відкрили новий вид дерева, яке може жити до 3 000 років

31.03.2025   17:31    7

У гірських тропічних лісах Танзанії виявили новий для науки вид дерева. Величне дерево, яке прорізає лісовий покрив, отримало назву Tessmannia princeps, і вчені підозрюють, що воно може жити до 3 000 років.

У 2019 році ботанік Андреа Б’янкі разом із місцевими експертами Алойсом і Рубеном Мвакісома проводили дослідження тропічних лісів у горах Удзунгва, коли натрапили на 40-метрового “незнайомця”.

Гігантське дерево не нагадувало жодне з тих, що зустрічалися під час їхньої експедиції. Світло-коричнева кора, потужні кореневі підпори, коричнево-опушене листя та запашні квіти відрізняли його від відомих видів.

Рідкісний та унікальний вид

Новий вічнозелений вид тепер віднесено до роду Tessmannia, до якого входять близько десятка інших африканських видів. Вчені зазначають, що Tessmannia princeps легко відрізнити за численними листочками.

Детальне дослідження прилеглих лісів виявило лише 100 дорослих дерев цього виду, найстаріші з яких можуть бути віком понад 2 000 років, судячи з річних кілець. Додаткові радіовуглецеві аналізи мають підтвердити цей вік.

Ці дерева формують важливий “екосистемний міст” між двома стародавніми лісами Танзанії, яким близько 30 мільйонів років.

У Танзанії відкрили новий вид дерева, яке може жити до 3 000 років

Загроза зникнення

Популяція T. princeps зосереджена лише у двох сусідніх долинах – у заповідниках Boma La Mzinga та Uluti Village Land Forest Reserve. Вчені припускають, що знищення лісів за останні 120 років значно зменшило середовище існування цього виду.

Старовікові дерева, такі як Tessmannia princeps, виконують важливі екосистемні функції – вони поглинають вуглець, створюють затінок і є домівкою для багатьох видів флори та фауни. Але їхня кількість у світі швидко скорочується.

У Танзанії відкрили новий вид дерева, яке може жити до 3 000 років

У 2018 році людство втратило майже 4 мільйони гектарів старовікових лісів – площу, еквівалентну території Бельгії.

За критеріями МСОП, Tessmannia princeps може бути класифікована як вразливий вид. Проте він має шанс вистояти в умовах екологічних змін – якщо його вдасться захистити.


nnews.com.ua