Шкіра змій викликає потужний інстинкт у приматів, – дослідження

14.01.2025   15:45    10


Мавпи, як і люди, мають вроджену здатність швидко виявляти змій, і нові дослідження свідчать, що лускатість є важливим візуальним сигналом для приматів при виявленні цих повзучих загроз.

Когнітивний вчений Нобуюкі Каваї з університету Нагоя в Японії провів експерименти за участю трьох японських макак (Macaca fuscata), які ніколи раніше не бачили справжніх рептилій або амфібій, лише зображення змій у попередньому експерименті. Як і очікувалося, тварини інтуїтивно реагували швидше на зображення змій порівняно з зображеннями саламандр у грі на визнання, що базується на винагородах.

Однак коли зображення саламандр були змінені, щоб на них була луската шкіра, мавпи реагували на ці зображення так само швидко, як і на зображення змій. Лускатий покрив, здається, є важливим візуальним сигналом.

Дослідник використовував чорно-білі зображення саламандр (ліворуч), змій (по центру) та саламандр із накладеною зміїною шкірою (праворуч). (Каваї, Scientific Reports, 2024) “Раніше ми продемонстрували, що люди та примати можуть швидко розпізнавати змій, але критичний візуальний фактор був невідомий”, – говорить Каваї.

“Мавпи не реагували швидше на саламандр, вид, що має подібну витягнуту форму тіла та хвоста, як у змій, поки зображення не було змінено, покривши їх зміїною шкірою.”

Попередні дослідження показали, що дорослі і навіть малюки реагують дуже швидко на вигнуті та безлапі тіла змій порівняно з іншими видами візуальних стимулів.

Зміїна шкіра може бути ще одним візуальним фактором, на який примати звертають увагу, коли інстинктивно вирішують, чи є щось небезпечним – це підтримує попереднє дослідження, що показує, що мавпи мають негативну реакцію на зміїну шкіру.

“Можливо, це пов’язано з тим, що в процесі еволюції наші предки приматів розвинули візуальну систему для розпізнавання луски, характерної для змій”, – додає Каваї. “Ці висновки щодо еволюції приматів ймовірно покращать наше розуміння еволюції зору та мозку у тварин, включаючи нас самих.”

Можливо, ви не знали, але змії є найбільшою тваринною загрозою для людей сьогодні, спричиняючи близько 94 000 смертей на рік. Для порівняння, загибель від атак акули в 2023 році становила лише 14 осіб.

Здатність виявляти змій залишається критично важливою для нашого виду, якщо ми хочемо залишитися живими, що пояснює, чому навіть немовлята віком 7 місяців показують певну мозкову реакцію на змій, навіть якщо вони ніколи не бачили цих тварин.

Звісно, нам слід буде перевірити, чи можна повторити це дослідження на людях, але є достатньо підстав вважати, що наші мізки налаштовані так само, як у наших родичів-приматів. Зміїна шкіра може бути червоним сигналом небезпеки.

“Ці результати відповідають теорії виявлення змій, згідно з якою змії були потужним селекційним тиском, що сприяли змінам візуальної системи приматів, які дозволяють їм виявляти змій швидше або надійніше”, – пише Каваї у своїй публікації.

Результати дослідження були опубліковані в журналі Scientific Reports.


nnews.com.ua