«Ні одвіту, ні привіту»: країни жаліються, що Білий дім не відповідає на пропозиції переговорів щодо мит

09.04.2025   07:26    23

Адміністрація, ймовірно, не встигає вести розмови про торговельний баланс з усіма країнами, які обклала митами.

Президент Дональд Трамп і його високопосадовці з питань торгівлі заявили, що ведуть переговори з торговельними партнерами про зниження високих митних тарифів, які мають набути чинності в середу. Однак багато іноземних урядів, які хочуть обговорити ситуацію, досі чекають біля телефонів, пише Politico.

Філіппіни, за словами одного з урядовців країни, все ще чекають відповіді на свій запит про зустріч. Сполучене Королівство запропонувало Білому дому рамки торговельної угоди, однак не змогло уникнути підвищення тарифів. Інший іноземний дипломат заявив, що їхній уряд звертався до помічників Трампа на всіх рівнях, однак більшість із них або не відповідають, або можуть вислухати, проте нічого не роблять.

Крім того, офіційні представники Трампа не пояснили, яких саме поступок прагне адміністрація:  що може прокласти шлях до вирішення проблеми шляхом переговорів.

Це ознака того, що, хоча адміністрація намагається запевнити фінансові ринки, бізнес-лідерів та однопартійців-республіканців у тому, що вони мають кінцеву мету щодо мит, які струснули ринок, Білий дім все ще дуже далекий від досягнення будь-яких суттєвих торговельних угод з основними іноземними партнерами. 

Досягти швидкого прогресу буде ще важче, оскільки зараз адміністрація намагається вести переговори про двосторонні угоди з майже 100 країнами одночасно, натомість цілі цих переговорів дуже туманні.

«Я не впевнений… наскільки Міністерство торгівлі готове до зустрічей з представниками партнерів. Багато з нас вже написали їм листи з проханням про зустріч. Ми всі чекаємо на відповідь», – розповів чиновник з Філіппін, говорячи про представників кількох країн Південно-Східної Азії. 

Як і інші іноземні представники, яких цитує видання, зважаючи  на чутливі дипломатичні переговори, усі вони говорили на умовах анонімності.

Жоден з високопосадовців Трампа «не має мандата на ведення переговорів», говорить інший іноземний дипломат, зазначаючи, що посадовці нижчих рівнів мають ще менше повноважень і не знають про плани адміністрації. Дипломат зазначив, що В’єтнам запропонував знизити мита, те саме зробив Ізраїль, однак вони не отримали жодних поступок у відповідь.

«Навіть якщо у вас буде зустріч, крім гарного твіту, ви нічого не отримаєте», – сказав дипломат.

Білий дім щодня звітує про дедалі більшу кількість іноземних лідерів, які звертаються до нього для переговорів після оголошення Трампом масштабних митних тарифів.  

«Президент говоритиме з будь-якою країною, яка зателефонує, і я можу сказати вам, що телефони розриваються від бажаючих поговорити з цією адміністрацією», – заявила прес-секретар Білого дому Керолайн Левітт під час пресконференції у вівторок.

Вона додала, що іноземні лідери готові «прилетіти до Вашингтона хоч сьогодні ввечері».

Але одночасне жонглювання такою кількістю розмов є величезним викликом для невеликої групи торговельно-економічних посадовців адміністрації, які просто не встигають давати всім раду.

«Безумовно, що оскільки вони намагаються робити все це одночасн, виникають проблеми з пропускною здатністю. Але я думаю, що відбувається розстановка пріоритетів…. Побачимо, хто буде наступним у черзі – я думаю, що це буде той, хто зробить перший крок», – говорить Білл Рейнш, колишній посадовець Міністерства торгівлі в адміністрації Клінтона, який зараз працює в Центрі стратегічних і міжнародних досліджень. 

Тим часом, за словами дипломата, чий уряд намагався достукатися до чиновників адміністрації Трампа, деякі столиці, можливо, будуть змушені вдатися до кроків у відповідь.

«Ми досі вважаємо, що проведення переговорів має сенс, однак проблема в тому, що вони не ведуть переговорів», – сказав співрозмовник.

Сам Трамп хвалився розмовами з лідерами азіатських союзників – Японії та Південної Кореї, а в понеділок особисто зустрівся з прем’єр-міністром Ізраїлю Біньяміном Нетаньяху. Однак Білий дім не розповідав про те, чи призвели ці розмови до переговорів, і чи розглядає Трамп можливість зняття з цих країн завищених тарифів.

Президент США залишився незворушним навіть після того, як Нетаньяху під час спільної заяви в Овальному кабінеті оголосив про готовність Ізраїлю ліквідувати дефіцит у торгівлі зі Сполученими Штатами і послабити інші торговельні бар’єри, зазначивши лише: «Це дуже добре».

«Є суперечливі сигнали, оскільки деякі офіційні особи кажуть, що немає місця для переговорів. І все ж я чув, що деякі країни говорять… Ізраїль приїжджає, Японія приїжджає, і, знаєте, я думаю, що місце для переговорів має бути», – сказав інший дипломат з країни Південно-Східної Азії. 

Ця плутанина ще більше ускладнює для президента і його адміністрації завдання вгамувати хаотичний тиждень ринкових потрясінь, які викликали струс в економіці і посилили занепокоєння, щодо руху США до рецесії.

Після тижнів підготовки, 2 квітня – у «День визволення», як його назвав Білий дім,  Трамп оголосив, що з 5 квітня США запроваджують 10% мита на весь імпорт з усього світу, а в середу для деяких країн, які адміністрація назвала «несправедливими» торговельними партнерами,  набудуть чинності вищі мита.

Ставки для цих понад 60 торговельних партнерів коливаються від 10 до 50 відсотків, і це на додачу до мит, які адміністрація Трампа запровадила на імпорт сталі та алюмінію, автомобілів та автозапчастин, а також на Канаду, Мексику та Китай за їхню роль у постачанні фентанілу до США. 

Трамп також пригрозив додатковими 50% митами Китаю після заяви Пекіну про введення мит у відповідь. Вони набувають чинності у середу опівночі і таким чином митний тариф для Китаю перевищить позначку у 100%.

Президент підкреслив, що його найбільше турбує дефіцит торговельного балансу США з іншими країнами, і що перш ніж розглядати питання про скасування митних ставок він хоче, щоб його вдалося скоротити. Торговий представник США Джеймісон Грір, виступаючи у вівторок перед фінансовим комітетом Сенату, назвав це «взаємністю» у торгівлі.

Змінити такі торговельні бар’єри, як податки і внутрішні стандарти для автомобілів, сільськогосподарських товарів і продуктів охорони здоров’я, іноземним урядам буде набагато складніше, якщо вони взагалі захочуть цього. До того ж, багато країн мають дуже слабкий контроль над своїм торговельним дефіцитом зі Сполученими Штатами, який зумовлений такими факторами, як структура їхніх економік, а також купівельною спроможністю американців і структурою їхніх витрат.

Сенатор-республіканець не підтримав тарифи Трампа та попередив про “жахливу долю” для економіки США Сенатор-республіканець не підтримав тарифи Трампа та попередив про “жахливу долю” для економіки США

«Я думаю, що це буде складніше, ніж думає Трамп, адже в ту мить, коли ви переходите до нетарифних бар’єрів, ви говорите не просто про цифри, ви говорите про те, як країни організовують свою економіку і суспільство», – говорить Райнш. 

За його прогнозом, укладання угод супроводжуватиметься озвученням цифр, взятих «з повітря».

«Вони витягнуть з повітря ще більше цифр і скажуть: “Це зменшить дефіцит на стільки-то», – вважає він.

У вівторок сенатори-республіканці та сенатори-демократи намагалися домогтися від Гріра відповіді на питання, чи вважає він, що дефіцит торгового балансу є завжди негативною ознакою.

На думку сенатора-республіканця Рона Джонсона, значно більшою проблемою є те, що Америці бракує робочих рук.

«Тож чи враховуєте ви це у своїх розрахунках з точки зору того, чого ви насправді намагаєтеся досягти?», – запитав він.

Торговий представник Трампа не вніс ясності щодо того, якого саме скорочення дефіциту торговельного балансу адміністрація очікує від країн, часових рамок для цього або кінцевої мети переговорів щодо мит, якщо говорити в цілому.

«Це залежатиме від країни. Будуть країни, які не зможуть повністю вирішити питання нетарифних бар’єрів, мит або дефіциту, і будуть країни, які, на мою думку, зможуть це зробити», – сказав Грір. 

Президент та високопосадовці з питань торгівлі чітко дали зрозуміти, що поступок, на які деякі країни вже пішли, недостатньо для того, щоб отримати відстрочку.

Камбоджа, яка зіткнулася із 49% митами, запропонувала знизити мита, які вона накладає на США на 19 категорій товарів, в той час як Таїланд планує збільшити імпорт американської нафти і газу, щоб вирішити проблему профіциту своєї торгівлі з США.

Європейський Союз у понеділок запропонував знизити до нуля тарифи на автомобілі та промислові товари, що імпортуються зі США, якщо Трамп зробить те ж саме у відповідь. На запитання в Овальному кабінеті в понеділок у другій половині дня, чи достатньо цього для скасування 20% підвищення тарифів, з яким ЄС стикнеться із середи, Трамп відповів: «Ні, не достатньо».

Старший радник Білого дому Пітер Наварро так само зневажливо відгукнувся в понеділок про пропозицію В’єтнаму скасувати всі свої мита на американські товари в обмін на зниження 46% мита, з яким він зіткнеться з завтрашнього дня. 

«Для нас це нічого не означає, тому що для нас важливе нетарифне шахрайство», – сказав Наварро в інтерв’ю CNBC.

Деякі країни працюють над розробкою довгострокових стратегій, щоб мінімізувати негатив від мит. За словами колумбійського посадовця, уряд його країни обговорює з лідерами приватного сектору шляхи диверсифікації зовнішніх ринків, на які вони покладаються, і розробляє дорожню карту, з якою можна буде звернутися до Вашингтона.

У Великій Британії уряд прем’єр-міністра Кіра Стармера чітко дав зрозуміти, що хоче укласти угоду з Білим домом, і навіть був готовий винести на стіл переговорів перегляд правил онлайн-безпеки та технологічних податків. Однак міністри не очікують, що найближчим часом Трамп поступиться.

Виступаючи у вівторок у парламенті Великої Британії, Стармер натякнув, що не очікує значного прориву в найближчі дні або тижні.


arguments.kyiv.ua